امینانه » آبادانی موقوفات مستلزم نظارت همگانی بر اوقاف است

امروز دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۳:۲۷ ق.ظ

حدیث روز:

هر كس به خانواده ‏اش توهين كند خوشى‏ زندگى را از دست‏ خواهد داد . پیامبر اکرم (صلّی ‌الله ‌عليه ‌وآله)

معاون فرهنگی و اجتماعی اوقاف استان تهران مطرح کرد

آبادانی موقوفات مستلزم نظارت همگانی بر اوقاف است

معاون فرهنگی و اجتماعی اداره اوقاف استان تهران گفت: پیش‌بینی 240 وقف جدید در سال 96 در حالی وجود داشت که تاکنون 192 وقف به ثبت رسیده و طبق دستور مدیرکل استان باید برای سال آینده گام‌های جدی در این مسیر برداشت.

به گزارش امینانه، حجت‌الاسلام سیدهاشم حسینی المدنی معاون فرهنگی و اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان تهران در آخرین جلسه شورای فرهنگی این اداره کل که در امامزاده صالح (ع) برگزار شد، گفت: ۹۰ درصد برنامه‌های مهم و اولویت‌دار فرهنگی در سال ۹۶ توسط ادارات زیرمجموعه اوقاف و امور خیریه استان تهران محقق شده که نشان دهنده عملکرد برنامه‌ محور این استان است. البته بخشی از اقدامات در اختیار مسئولان فرهنگی نیست.

وی افزود: ارتباط‌گیری و جلب تعامل خیرین و واقفین امر بسیار مهمی است چرا که آنها باهوش‌ترین و زیرک‌ترین افراد جامعه هستند.

معاون فرهنگی و اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان تهران تصریح کرد: اینکه خیر و واقف متولی موقوفه‌اش باشد بسیار مهم است ضمن اینکه ترجیح سازمان اوقاف بر همین موضوع است و معتقدیم که ما فقط باید نظارت بر موقوفه داشته باشیم زیرا موقوفه دارای متولی آشنایی بیشتری به وقف، مدیریت و مسائل جانبی آن دارد.

وی گفت: اگر کسی به وقف و موقوفه‌ای تعرض کرد اما نظارت مردمی و همگانی بر موقوفات وجود داشته باشد قطعاً موقوفات آباد خواهند شد ضمن اینکه نظارت مردم به اوقاف و افزایش سطح مطالبات مردمی بر وقف، موقوفه و اوقاف از حیاتی‌ترین اقدامات است.

حجت‌الاسلام حسینی خاطرنشان کرد: وقتی با سلبریتی‌ها در مورد وقف مذاکره می‌شود آنها از کارکرد وقف در جامعه و رفع نیازهای آن مطلع می‌شوند و بعد از این اطلاع با طیب  خاطر در مسیر وقف اطلاع‌رسانی می‌کنند.

وی افزود: پیش‌بینی ۲۴۰ وقف جدید در سال ۹۶ توسط اداره کل اوقاف و امور خیریه استان تهران در حالی وجود داشت که تاکنون ۱۹۲ وقف به ثبت رسیده است و طبق دستور مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان تهران باید برای سال آینده گام‌های جدی در این مسیر برداشت.

معاون فرهنگی و اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان تهران افزود: وقف جدید، اعزام مبلغ و مبلغه به امامزادگان و بقاع متبرکه، اجرای طرح مودت و تعیین و تکلیف برنامه‌های هیأت امناها بخشی از مهم‌تریندستورات جدید مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان تهران در سال ۹۷ است.

وی با بیان اینکه ۶۰ درصد زائران امامزادگان و بقاع متبرکه بانوان هستند، تصریح کرد: برپایی خیمه معرفت ویژه آنها می‌تواند در دستور کار ادارات اوقاف زیرمجموعه استان تهران قرار گیرد.

حجت‌الاسلام حسینی در پایان اظهار داشت: امامزاده هاشم (ع) در حوزه استحفاظی اوقاف دماوند، امامزاده طالب (ع) در حوزه استحفاظی پاکدشت، امامزاده عبدالله (ع) عسگرآباد در حوزه استحفاظی ورامین، امامزاده صالح (ع) در حوزه استحفاظی اوقاف شمیران و همچنین امامزاده اسماعیل (ع) در حوزه استحفاظی اوقاف فیروزکوه، امامزادگان شاخص اوقاف استان تهران در طرح آرامش بهاری و برپایی خیمه‌های معرفت هستند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

test
test
test

تبلیغات

test test test test test test test