امینانه » کنگره بزرگداشت شیخ‌العراقین ۱۵ اسفند می شود

امروز جمعه ۲۶ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۱۳ ب.ظ

حدیث روز:

هر كس به خانواده ‏اش توهين كند خوشى‏ زندگى را از دست‏ خواهد داد . پیامبر اکرم (صلّی ‌الله ‌عليه ‌وآله)

مدیرکل اوقاف استان تهران:

کنگره بزرگداشت شیخ‌العراقین ۱۵ اسفند می شود

مدیرکل اوقاف استان تهران گفت: کنگره بزرگداشت مرحوم عبدالحسین تهرانی «شیخ‌العراقین» ۱۵ اسفند در تهران برگزار می‌شود و اوقاف در تلاش است تا با برگزاری کنگره و بزرگداشت یاد و خاطره مرجعیت دینی، اجتماعی و سیاسی علمای بزرگ، خدمات آنها را به جامعه اطلاع دهد.

حجت‌الاسلام غلامرضا محمدزاده در گفت‌وگو با امینانه، گفت: در عصر دینی و اسلامی حال حاضرمان، برخی افراد که مرجعیت دینی، سیاسی و اجتماعی داشته‌اند، باید به جامعه معرفی و خدمات آنها اطلاع‌رسانی شود که بهترین حالت این موضوع، برگزاری کنگره و بزرگداشت برای آنهاست.

وی افزود: علت اینکه اوقاف در طول سال، کنگره‌های مختلفی را در خصوص برخی علما و بزرگان برگزار می‌کند آن است که این شخصیت‌ها در ابعاد مختلف دینی،‌ فرهنگی، سیاسی و اجتماعی در جامعه تأثیرگذار بوده‌اند، به همین دلیل می‌کوشیم ضمن اطلاع‌رسانی به مردم، درباره ویژگی‌های شخصیتی آنها خدمات این علما که در حقیقت مرجعیت بسیاری از امور را دراختیار داشتند تبیین و ترویج شود.

مدیرکل اوقاف استان تهران تصریح کرد: برگزاری کنگره و بزرگداشت شخصیت‌های بزرگ در جامعه به این منظور برگزار می‌شود که چون جامعه طبق فرمایش مقام معظم رهبری در مسائل فرهنگی دچار شلختگی است، سامان پیدا کرده و تمدن نوین اسلامی که مدنظر رهبر انقلاب است، به جای خود بازگشته و در جامعه تسری پیدا کند.

حجت‌الاسلام محمدزاده اظهار داشت: کنگره مرحوم عبدالحسین تهرانی که معروف و مشهور به شیخ‌العراقین است و در تهران متولد و در کاظمین متوفی و در کربلا مرقد شریفش واقع است، در ۱۵ اسفندماه سال جاری برگزار خواهد شد.

وی در توضیح بیشتر اقدامات این کنگره و بزرگداشت گفت: فعالیت دبیرخانه این کنگره از آبان‌ماه آغاز و اختتامیه آن در اسفندماه برگزار خواهد شد.

مدیرکل اوقاف استان تهران درباره محورهای اصلی این کنگره و بزرگداشت گفت: محورهای این کنگره عبارت است از اینکه در موضوعات دینی، فرهنگی و مذهبی است، چرا که مرحوم عبدالحسین تهرانی «شیخ العراقین» مرجعیت تقلید دینی و عالِم مبارز در عصر قاجار و ناصرالدین شاه بوده و علیه بهائیت و بابیت حرکت کرده و آنها را مجبور به توبه کرده است.

وی افزود: مرحوم عبدالحسین تهرانی واقف بزرگی بوده است به طوری که وی اموال زیادی را تحصیل و وقف کرده که می‌توان به ساخت مدرسه علمیه و مسجد آذربایجانی‌ها یا ترک‌ها اشاره کرد، ضمن اینکه کتابخانه عظیمی در کربلا و ایران داشته و کتاب‌های آن را وقف علم کرده است، همچنین تألیفات مختلفی در ابعاد مختلف تفسیر، رجال و فقه داشته است.

حجت‌الاسلام محمدزاده تصریح کرد: هدف دیگر برگزاری این کنگره و بزرگداشت شیخ‌العراقین آن است که به مردم بگوییم که وی مورد احترام، اعتماد و وثوق ملت و دولت و حکام ایران و عراق بوده است.

وی در پایان گفت: ۱۵ مقاله علمی، ۳۰ مقاله هنری، ۱۰۰ اثر در فضای مجازی به دبیرخانه کنگره بزرگداشت مرحوم عبدالحسین تهرانی «شیخ العراقین» رسیده است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

test
test
test

تبلیغات

test test test test test test test