امینانه » ایران در زمینه وقف الگوی کشورهای اسلامی قرار گرفته است

امروز چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱:۴۷ ب.ظ

حدیث روز:

هر كس به خانواده ‏اش توهين كند خوشى‏ زندگى را از دست‏ خواهد داد . پیامبر اکرم (صلّی ‌الله ‌عليه ‌وآله)

ایران در زمینه وقف الگوی کشورهای اسلامی قرار گرفته است

دکتر لاله با بیان اینکه ما در حوزه وقف الگوی برخی کشورهای اسلامی قرار گرفته ایم گفت: میراث وقف نه تنها آثار معماری بلکه بسیاری از آثار مکتوب و منقول را نیز در بر خواهد گرفت.

به گزارش امینانه دکتر لاله عضو هیئت علمی گروه باستان شناسی دانشگاه تهران در ابتدای برنامه رادیو گفتگو  اظهار داشت: وقف سنت حسنه و دیرینه ای است که موجب شکوفایی جهان اسلام بویژه در ایران شده و ایران به عنوان واحد مهمی از جهان همچنان این سنت جهانی را زنده نگه داشته است.

دکتر لاله با بیان اینکه ما در این زمینه الگوی برخی از کشورهای اسلامی قرار گرفته ایم افزود: میراث وقف نه تنها آثار معماری بلکه بسیاری از آثار مکتوب و منقول را نیز در بر خواهد گرفت.

عضو هیئت علمی گروه باستان شناسی دانشگاه تهران خاطرنشان ساخت: آثار وقفی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بوده و نباید با آن به هرگونه ای رفتار کرد.

این پژوهشگر مطرح کرد: مجموعه عظیم و غنی آثار وقفی که مخاطب آن جوامع مختلف در طول تاریخ بوده اند سند مهم تاریخی و فرهنگی هستند که باید برای شناخت و احیا و معرفی و بافت آن بسیار سنجیده عمل کنیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه یادآور شد: میراث معماری وقف آثار تاریخی و فرهنگی هستند و اداره اوقاف باید نظر متخصصین معماری و سازمان میراث فرهنگی را داشته باشند.

دکتر لاله در خاتمه تاکید کرد: کار پژوهشی و مرمت باید از مجاری پژوهشی و علمی و به صورت هماهنگ با سازمان مربوطه یعنی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری انجام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

test
test
test

تبلیغات

test test test test test test test