امینانه » امامزاده شعیب (ع) کن در غرب تهران با ابنیه ای مربوط به دوران صفویه

امروز سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۳:۱۲ ق.ظ

حدیث روز:

هر كس به خانواده ‏اش توهين كند خوشى‏ زندگى را از دست‏ خواهد داد . پیامبر اکرم (صلّی ‌الله ‌عليه ‌وآله)

امامزاده شعیب (ع) کن در غرب تهران با ابنیه ای مربوط به دوران صفویه

یکی از اماکن مذهبی تهران بقعه امامزاده شعیب (ع) می باشد که در منطقه کن واقع شده که ابنیه آن دارای ارزش فرهنگی تاریخی و مربوط به دوره صفویه است.

به گزارش امینانه، یکی از اماکن مذهبی تهران بقعه امامزاده شعیب (ع) می باشد که در منطقه کن واقع شده است.

این بقعه متبرکه در میان باغ های اطراف کن در محله سرآسیاب واقع شده و از ابنیه دارای ارزش فرهنگی تاریخی و مربوط به دوره صفویه است.

از نسب شریف این بزرگوار اطلاع دقیقی در دست نیست اما گفته می شود که ایشان بیش از ۱۰۵۰ سال پیش همراه امامزاده داوود (ع) وارد ایران شده اند. البته در این خصوص سندی که بتوان به آن استناد نمود وجود ندارد.

بطوریکه بنا بر مستندات سازمان اوقاف و امورخیریه این امامزاده از فرزندان امام موسی کاظم (ع) است و در بعضی کتب نیز آمده است که امامزاده شعیب یکی از یاران باوفای امام هفتم شیعیان بوده و در نزد این امام از تعلیمات فقه جعفری بی نصیب نمانده و از شاگردان خوب این حضرت به شمار می رفته است. همچنین در این کتاب آمده است که ایشان در سال ۹۱۷ هجری وفات یافته اند و از خود شاگردانی از جمله امامزاده محمدرضا که در کن دفن می باشد را بجای گذاشته اند.

ساختمان بقعه در میان انبوه درختان بلند و سرسبز قرار دارد و اطراف آنرا باغهای زیبا و نشاط بخش احاطه کرده است. در میان باغ و در کنار ساختمان بقعه درخت چنار کهنسالی وجود دارد که بنا به گفته مردم بیش از ۱۰۰۰ سال عمر دارد که البته این حرف خالی از مبالغه نیست.

در خصوص قدمت بنای بقعه گفته می شود که به ۹۰۰ سال پیش باز می گردد، اما هیچگونه اثر تاریخی یا سندی که این گفته را تایید کند یافت نمی شود.
بنای بقعه ۲۵ متر مربع و دارای یک حیاط کوچک و حوض آب است.

حرم این زیارتگاه بسیار کوچک می باشد و نمای داخلی آن سفیدکاری و نقاشی شده و به تمثال ها و شمایل هایی مزین شده و توسط لامپ های با نور سبز نورپردازی شده است.

ضریح بقعه، قدیمی و چوبی بوده که در سال ۱۳۸۲ ضریح جدیدی توسط استادکاران یزدی ساخته شده و به جای ضریح قبلی نصب شده است.

پوشش سقفی بقعه از جنس شیروانی است که به رنگ سبز آنرا رنگ کرده اند.

در محوطه بقعه و مقابل درخت کهنسال، سقاخانه کوچکی قرار دارد که نیازمندان با روشن کردن شمع و توسل به ساحت مقدس خاندان عصمت علیهم السلام حاجت می طلبند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

test
test
test

تبلیغات

test test test test test test test