امینانه » آشنایی با ۴ موقوفه شاخص استان تهران با نیت رفع نیازهای جامعه

امروز چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۸:۲۸ ق.ظ

حدیث روز:

هر كس به خانواده ‏اش توهين كند خوشى‏ زندگى را از دست‏ خواهد داد . پیامبر اکرم (صلّی ‌الله ‌عليه ‌وآله)

آشنایی با ۴ موقوفه شاخص استان تهران با نیت رفع نیازهای جامعه

موقوفه مرحوم سلیمان خان قاجار اسلامشهر، موقوفه مرحوم محمدحسین اربابان غفاری، موقوفه مرحوم بدرالنساء و موقوفه مرحوم و مرحومه انصاری بخشی از موقوفات شاخص استان تهران است.

به گزارش امینانه، موقوفه‌های زیادی در استان تهران وجود دارد که توانسته‌اند ضمن رفع نیازهای جامعه خدمات گسترده‌ای را به مردم ارائه دهند.

بخشی از این موقوفه‌های شاخص استان تهران عبارت است از:

موقوفه مرحوم سلیمان خان قاجار – اسلامشهر

مرحوم سلیمان خان قاجار عواید حاصل از ۲ دانگ از زمین‌های واقع در حصار امیر (توابع ورامین) را در رمضان سال ۱۲۱۹ قمری وقف ساخت مدرسه علمیه‌­ای در محل مورد نظر، تأمین مخارج طلاب علوم دینی، تهیه فرش و تأمین روشنایی مدرسه و همچنین تأمین درآمد مدرسین کرده است.
بر اساس نیت واقف تولیت این موقوفه که در رمضان سال ۱۲۱۹ قمری وقف شده تا زمان حیات بر عهده خود واقف و بعد از فوت ایشان نیز بر عهده اولاد ذکور اصلح قرار گرفته است.

موقوفه مرحوم محمدحسین اربابان غفاری

واقف تعدادی زیادی از مغازه‌های خود را از جمله یک مغازه عطاری، مغازه فشنگ فروشی به انضمام یک دانگ از زورخانه واقع در ناحیه ۸ را وقف کرده است.

این موقوفات برای اموری همچون تعزیه‌داری در دهه اول محرم، اطعام فقراء در ماه مبارک رمضان، مخارج تدفین اموات افراد نیازمند و بی بضاعت و کمک به بستگان نیازمند واقف هزینه می‌شود.

موقوفه مرحوم بدرالنساء

وی در سال ۱۲۵۰ قمری ۶ دانگ از روستای برد آباد در بلوک شهریار با تمامی توابع و ملحقات آن و ۳ باب مغازه در بازار تهران را وقف کرده است.

طبق نیت واقف درآمد حاصل از موقوفات صرف تعمیر و اصلاح املاک موقوفه، روشنایی روضه متبرکه حضرت سیدالشهدا(ع) و حضرت عباس(ع)، خرید و نوشتن کتب علمیه و وقف آنها، کمک به سادات نیازمند و غیر سادات می‌شود.

لازم به ذکر است تولیت موقوفه تا زمان حیات بر عهده خود واقف و بعد از فوت ایشان با آخوند ملامحمد حسن یزدی بوده است.

موقوفه مرحوم و مرحومه انصاری

یک باب گاراژ معروف به گاراژ امیری و ۷ باب مغازه در جنب آن که در خیابان نظامیه واقع شده و توسط واقف برای ساخت و تأسیس یک مرکز آموزش حرفه ای، وقف شده است.
طبق نیت واقف اگر امکان اجرا و ساخت این مرکز وجود نداشت، سازمان اوقاف می‌تواند نسبت به فروش املاک اقدام و وجوه حاصله را صرف کمک به خانواده‌های بی سرپرست نماید.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

test
test
test

تبلیغات

test test test test test test test