امینانه » وقف راهکاری موثر برای تحقق اقتصاد مقاومتی است

امروز دوشنبه ۲ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۳:۲۲ ب.ظ

حدیث روز:

هر كس به خانواده ‏اش توهين كند خوشى‏ زندگى را از دست‏ خواهد داد . پیامبر اکرم (صلّی ‌الله ‌عليه ‌وآله)

وقف راهکاری موثر برای تحقق اقتصاد مقاومتی است

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی گفت: وقف بهترین نهاد برای اجرای اقتصاد مقاومتی محسوب می‌شود.

حمید رضا فولادگر در گفتگو با امینانه،  اظهار کرد: ترویج بسیاری از شعائر اسلامی و همچنین فرهنگ شیعه در کشور به واسطه ایجاد موقوفات توسط واقفان نیک اندیش صورت گرفته است.
وی افزود: همچنین در گذشته واقفان خیراندیش با وقف برای امور مختلف بسیاری از مسائل جامعه را در زمینه‌های مختلفی از جمله آموزش، بهداشت و سلامت، کمک به نیازمندان و…. برطرف می‌کردند.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی ادامه داد: وقف به عنوان یک نهاد اجتماعی و اقتصادی محسوب می‌شود که کارکردهای بسیار زیادی در راستای ترویج فرهنگ و شعائر اسلامی، آموزشی و اقتصادی در جامعه دارد و باید به صورت ویژه به این امر نگاه شود و این موضوع یک نگاه ملی و عزم راسخ می‌طلبد که همه ارگان‌ها و نهادها باید برای ترویج فرهنگ وقف با سازمان اوقاف و امور خیریه به صورت هماهنگ اقدامات لازم را انجام دهند.
فولادگر خاطر نشان کرد: کارکرد وقف در حوزه اقتصاد و به خصوص اقتصاد مقاومتی بسیار مهم و تاثیرگذار است و بسیاری از مسائل را می‌توان با کمک این نهاد حل و فصل کرد، زیرا که وقف مصداق بارز اقتصاد مقاومتی محسوب می‌شود و می‌توان با تکیه براین موضوع منویات مقام معظم رهبری(دامت برکات) را در جهت تولید اشتغال بر مبنای اقتصاد مقاومتی را محقق کرد.
وی در ادامه به نقش و جایگاه وقف در اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و افزود: می‌توان با تشکیل کمیته‌هایی با حضور شرکت‌ها و نهادهای اقتصادی، خیرین و واقفان نیک اندیش در جهت ایجاد وقف‌های مشارکتی در زمینه اقتصادی و کارآفرینی برنامه‌ریزی و اقدام کرد و این موضوع اهتمام ویژه‌ای می خواهد و امیدوارم که به زودی این موضوع نیز تحقق پیدا کند.
نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی گفت: اکنون یکی از مسائلی که باید مورد توجه مردم و مسئولان قرار بگیرد این است که اجاره بهای موقوفات بسیار کم و ناچیز است به گونه‌ای که حتی درآمد یک روز مستاجر در موقوفات بیش از اجاره بهای ماهانه آن موقوفه است و این موضوع باعث شده تا هم حق موقوفه و واقف نیک اندیش به خوبی ادا نشود و هم اینکه با درآمد پایین موقوفات امکان اجرای نیت واقف را برای اداره اوقاف سخت کرده و این موضوع نیز موجب شده تا این اداره نتواند در راستای فرهنگ سازی و جذب واقفان نیک اندیش برای ایجاد وقف های جدید اقدام لازم را به خوبی انجام دهد.
فولادگر خاطر نشان کرد: یکی از مواردی که می‌تواند در توسعه و ترویج فرهنگ وقف در سطح جامعه موثر باشد، اجرای نیت موقوفات در سطح گسترده می‎باشد که این امر نیز نیازمند بازنگری در اجاره بهای موقوفات و مستاجران این املاک است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

test
test
test

تبلیغات

test test test test test test test