امینانه » آشنایی با ۳ موقوفه شاخص استان تهران با نیت‌های مختلف

امروز چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۸:۲۷ ق.ظ

حدیث روز:

هر كس به خانواده ‏اش توهين كند خوشى‏ زندگى را از دست‏ خواهد داد . پیامبر اکرم (صلّی ‌الله ‌عليه ‌وآله)

آشنایی با ۳ موقوفه شاخص استان تهران با نیت‌های مختلف

موقوفه مرحوم بانو بتول نام­آور تشیدی، موقوفه سید ابراهیم لاریجانی و موقوفه مرحوم حاج ابوالقاسم مفرح بخشی از موقوفات شاخص استان تهران است.

به گزارش امینانه،‌ موقوفه‌های زیادی در استان تهران وجود دارد که توانسته‌اند ضمن رفع نیازهای جامعه خدمات گسترده‌ای را به مردم ارائه دهند.

بخشی از این موقوفه‌های شاخص استان تهران عبارت است از:

موقوفه مرحوم بانو بتول نام­آور تشیدی

طبق نیت واقف منافع و عواید حاصل از ۶ دانگِ یک خانه مسکونی واقع در خیابان بهار تهران باید صرف هزینه تحصیلی و معیشتی دانش آموزان کم بضاعتِ مشتاق به تحصیل شود.
۳ شرط دیانت، جدیت در امر تحصیل و نیازمند بودن از شرایط دانش آموزانی است که تشخیص این شرایط با متولی و رئیس دبیرستان نزدیک به محل موقوفه می‌باشد.

موقوفه سید ابراهیم لاریجانی

واقف در سال ۱۲۹۳ سه سهم از ۶ دانگ روستای معین آباد واقع در ورامین را با تمامی متعلقات و ۶ باب مغازه را وقف کرده‌‌اند.
از موارد مصرفه موقوفه می‌تواند به مورادی همچون تعزیه‌داری و روضه خوانی سالار شهیدان و ائمه اطهار(ع)، کمک به سادات نیازمند در روز عید غدیر، کمک به طلاب سادات و غیر سادات نیازمند، تأمین مخارج تدفین اموات نیازمندان اشاره کرد.

موقوفه مرحوم حاج ابوالقاسم مفرح

زمین‌های بسیاری از جمله ۶ دانگ از یک عمارت تازه ساخت، ۵ باب مغازه واقع در خیابان لاله زار و … توسط مرحوم ابوالقاسم مفرح وقف شده که بیمارستان مفرح از عواید حاصل از این موقوفات احداث شده است.
لازم بذکر است منافع حاصل جهت ساخت بیمارستان و شرایط هزینه‌های درمان نیازمندان در بیمارستان به‌ طور مشروح در وقف‌­نامه ذکر شده است.

این موقوفه در تاریخ ۶ مرداد ۱۳۲۱ وقف شده است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

test
test
test

تبلیغات

test test test test test test test