امینانه » گلهای ضریح مطهر حضرت جعفر بن موسی الکاظم (ع) تعویض شد

امروز سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۲:۴۴ ق.ظ

حدیث روز:

هر كس به خانواده ‏اش توهين كند خوشى‏ زندگى را از دست‏ خواهد داد . پیامبر اکرم (صلّی ‌الله ‌عليه ‌وآله)

همزمان با ولادت حضرت علی اکبر(ع):

گلهای ضریح مطهر حضرت جعفر بن موسی الکاظم (ع) تعویض شد

همزمان با ولادت حضرت علی اکبر(ع) گلهای ضریح مطهر حضرت جعفر بن موسی الکاظم (ع) توسط خدام افتخاری آستان تعویض شد

به گزارش امینانه، به مناسبت شب ولادت حضرت علی اکبر(ع) گلهای ضریح مطهر حضرت جعفر بن موسی الکاظم (ع) توسط خدام افتخاری آستان تعویض شد.

در پایان كتیبه‌ای كه روی درب ضریح سابق مرقد موجود است، تاریخ سال ۹۰۳ هجری حك شده و در پایان كتیبه داخل حرم كه به خط ثلث است نام شاه طهماسب صفوی و تاریخ ۹۰۳ حك شده است بنای مجلل و با‌شكوه مقبره امامزاده جعفربن موسی الكاظم‌(ع) در زمان سلطنت طهماسب صفوی ساخته شده است و محراب داخلی حرم در قسمت جنوب بنای بقعه قرار دارد و ازاره داخلی مقبره تا ارتفاع ۵/۱متری با كاشی‌های معرق فیروزه‌ای، مشكی، زرد و سفید بر زمینه لاجوردی با نقوش تزیینی اسلامی مزین شده و در اواخر دوران پهلوی بالای ازاره داخل حرم و گنبد نیز تماماً آئینه‌كاری شده است.

ضریح متبرك این مقبره در وسط گنبد‌خانه بر روی پایه‌ای ۳۰ سانتیمتری از سنگ مرمر سبز قرار دارد و از جنس طلا و نقره است كه هنر مینا‌كاری تزئین شده و كتیبه‌های آن با خط ثلث و نستعلیق نوشته و در سال ۱۳۷۱ هجری شمسی ساخته و نصب شده است.
این بقعه در سال ۱۳۱۷ توسط میراث فرهنگی به ثبت آثار ملی به شماره ۳۱۹ رسیده است.

مقبره امامزاده جعفربن موسی الكاظم(ع) در كنار بازار قدیمی شهر كهن و مذهبی پیشوا قرار دارد كه گلی از گلزار پاك جدش رسول‌الله (ص) است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

test
test
test

تبلیغات

test test test test test test test