امینانه » تاثیر وقف در ترویج و تعمیق اصول سبک زندگی

امروز چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۸:۲۷ ق.ظ

حدیث روز:

هر كس به خانواده ‏اش توهين كند خوشى‏ زندگى را از دست‏ خواهد داد . پیامبر اکرم (صلّی ‌الله ‌عليه ‌وآله)

تاثیر وقف در ترویج و تعمیق اصول سبک زندگی

یک کارشناس مذهبی گفت: وقف در ترویج و تعمیق اصول سبک زندگی اسلامی موثر است.

حجت الاسلام و المسلمین شریعتی تبار کارشناس مسائل مذهبی در گفتگو با امینانه اظهار داشت: وقف از اختصاصات و ابداعات فرهنگ اسلامی نمی باشد بلکه در دوران قبل از اسلام و با عناوین و اصلاحات مختلف بوده است ولی مکتب اسلام به وقف جهت الهی داد.

وی با اشاره به اینکه فلسفه وقف به آثار و برکات آن بر می گردد افزود: وقف یک سنت حسنه است و واقف با وقف کردن صدقه جاریه از خود به جای می گذارد بطوریکه فرد واقف که با مردن دستش از انجام هر گونه عمل خیری کوتاه می شود ولی تا زمانیکه موقوفه برقرار باشد از ثواب آن بهره مند می شود.

وی تاکید داشت: واقفین باید نسبت به اولویت ها توجیه شوند و این وظیفه کارشناسان مسائل اجتماعی، فرهنگی و نیز سازمان اوقاف است که این اولویت ها را رصد و شناسایی کنند و به واقفین در انجام وقفشان جهت دهند.

شریعتی تبار تراکم و انباشت ثروت را آفت اقتصادی دانست و افزود: اگر وقف به درستی مدیریت شود نه نتها از بروز چنین آفتی جلوگیری می شود بلکه در توسعه اقتصاد کشور کمک می کند.

امام جمعه تربت حیدریه در خصوص تاثیر وقف در سبک زندگی اسلامی ابراز داشت: وقف سبب ایجاد روحیه تعاون، ایثارگری، توجه به نیازمندان و آزادگی ، پرهیز از دلبستگی به دنیا در افراد می شود که این موارد از جمله اصول و ارزش های سبک زندگی اسلامی است و در حقیقت وقف می تواند در راستای تامین این اصول و تعمیق آن تاثیرگذار باشد.

وی در پایان خاطر نشان کرد: رسانه ها سهم مهمی در ترویج فرهنگ وقف و احیای درست موقوفات دارند و در کنار رسانه ها روحانیون، خطبا، مبلغین و متولیان فرهنگی باید نسبت به این مهم اهتمام بورزند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

test
test
test

تبلیغات

test test test test test test test