امینانه » تغيير و تصرف بر خلاف وقف جايز نيست و بايد برگردانده شود

امروز سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۷:۲۲ ق.ظ

حدیث روز:

هر كس به خانواده ‏اش توهين كند خوشى‏ زندگى را از دست‏ خواهد داد . پیامبر اکرم (صلّی ‌الله ‌عليه ‌وآله)

استفتاء

تغيير و تصرف بر خلاف وقف جايز نيست و بايد برگردانده شود

با توجه به درخواست مخاطبین روزانه تعدادی از استفتائات رهبر معظم انقلاب درباره وقف در امینانه منتشر خواهد شد.

به گزارش امینانه، در شهرستان موقوفه ايست بي نظير و نسبتاً وسيع با وقفنامه اي روشن و محكم و متولي شرعي كه قسمتي از تصوير وقفنامه به ضميمه تقديم مي گردد، اخيراً برخي ادارات محل براي احداث ساختمان اداري از اداره اوقاف شهرستان درخواست دارند بخشي از اراضي موقوفه كه مشجر و مزروعي است به صورت اجاره در اختيار آنها قرار داده شود تا با قطع درختان ثمري جهت تأسيس ساختمان اداري و ورزشي و نظائر آن استفاده نمايند با توجه به موارد مذكور و شرايط اجاره در وقفنامه استدعا دارد نظر مبارك در اين خصوص بيان فرماييد كه: آيا اداره اوقاف مي تواند بخشي از زمين هاي مشجر و يا مزروعي موقوفه با وجود متولي شرعي به اجاره ادارات مورد بحث دهد؟
آيا شهرداري محل مي تواند بخشي از اين اراضي به عنوان احداث خيابان يا حق تفكيك متصرف شود ؟ اگر بخشي از اراضي موقوفه در گذشته متصرف، و به صورت منازل مسكوني و يا باغ درآورده باشند آيا به جهت تصرفات گذشته متصرفين مالك مي شوند؟ و آيا متوليان شرعي و اداره اوقاف تكليف در بازگرداندن آنها به اصل وقف دارند ؟

بسمه تعالي
از وقف بايد زير نظر متولي شرعي در همان جهت وقف استفاده شود و تغيير و تصرف بر خلاف وقف جايز نيست و بايد برگردانده شود رسيدگي به موضوع موكول است به مسئولين محترم ذيربط، والله العالم.

منبع : کتاب استفتائات وقف
مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی امام سید علی خامنه ای(مدظله العالی)
هیات فقهی و حقوقی سازمان اوقاف و امور خیریه
انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

test
test
test

تبلیغات

test test test test test test test