امینانه » بیش از 8 هزار موقوفات علمی و فرهنگی در کشور وجود دارد

امروز دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۳:۳۷ ق.ظ

حدیث روز:

هر كس به خانواده ‏اش توهين كند خوشى‏ زندگى را از دست‏ خواهد داد . پیامبر اکرم (صلّی ‌الله ‌عليه ‌وآله)

بیش از ۸ هزار موقوفات علمی و فرهنگی در کشور وجود دارد

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه‌ از وجود بیش از 8 هزار موقوفات علمی و فرهنگی در کشور خبر داد و گفت: تمام مدارس حوزه‌های علمیه از گذشته تاکنون موقوفه است.

به گزارش امینانه ، حجت‌الاسلام علی محمدی ظهر امروز در همایش ملی وقف علم و فناوری که در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، اظهار داشت: برای این همایش، ۴ محور تعیین شده که تبیین ضرورت توسعه وقف علم و فناوری یکی از محورهای آن بوده و ضرورت آن، این است که در قرآن و سخنان معصومین به علم و دانش توجه ویژه‌ای شده، وقف در حوزه علم و فناوری کمتر از وقف در حوزه‌های مذهبی و کمک به فقرا نیست.

وی افزود: در حال حاضر، مشکل اصلی ما این است که علم و دانش اصلی را در برخی از حوزه‌ها نداریم تا مشکل را حل کنیم و زمانی که علم لازم را نداشته باشیم، دشمن از همین راه برای فشار بر کشور استفاده می‌کند.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه‌ با اشاره به اینکه الگوی توسعه اجرای گفتمان وقف در حوزه علم و فناوری مورد توجه سازمان اوقاف کشور است، متذکر شد: بیش از ۸ هزار موقوفات علمی و فرهنگی در کشور وجود دارد و به برکات واقفینی که در طول تاریخ  برخی از سرمایه خود را وقف کرده‌اند، همه مردم از این بخش بهره برده‌اند.

محمدی عنوان کرد: تمام مدارس حوزه‌های علمیه از گذشته تاکنون موقوفه بوده و بخش عمده‌ای از مدارس آموزش و پرورش موقوفه و تعدادی از دانشگاه‌ها موقوفه است، همچنین کتابخانه و کتاب‌هایی که استفاده می‌شود نیز موقوفه است.

وی تصریح کرد: انجام وقف‌ها در حوزه علم و فناوری به‌صورت پنهان انجام می‌شد، اما در سال ۹۰، ابلاغ شد که این موضوع به صورت پنهان نباشد، بلکه علنی باشد تا از حکمی الهی حمایت شود.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه‌ تصریح کرد: با بهبود نظام مدیریت وقف علم و فناوری باید نگرش به وقف را تغییر دهیم، چراکه عموم مردم فکر می‌کنند، وقف موضوعی فرهنگی است، اما اصل وقف، اقتصادی است.

محمدی ادامه داد: اگر می‌خواهیم مدیریت وقف را بهبود یابد، باید به‌صورت اقتصادی موقوفات را اداره کنیم و  وقف مذکور درآمد و سود داشته باشد، البته این اقدامات می‌تواند در عرصه‌های اجتماعی، سیاسی و خدمات عمومی باشد.

وی با بیان اینکه مراکز فرهنگی که موقوفه هستند و مشکلاتی دارند، تصریح کرد: یا عواید و درآمد لازم را ندارند یا اینکه در وقف دقت لازم نشده تا پشتوانه اقتصادی لازم داشته باشند.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه‌ تشریح کرد: نقش علم و فناوری در احیا و ارتقای بهره‌وری موقوفات یکی از محورهای مهم این همایش است و در واقع همه از جهات مختلف مدیون وقف هستیم، بیش از یک هزار و ۴۰۰ مرکز درمانی موقوفه در سطح کشور داریم، همچنین، بیش از ۲۵ درصد درمانی کشور موقوفه است.

محمدی بیان کرد: در تهران بیش از ۴۰ درصد بیمارستان‌ها موقوفه است، اما هیچ جا مطرح نمی‌شود، همچنین در مشهد بیش از ۷۰  درصد آن موقوفه است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

test
test
test

تبلیغات

test test test test test test test